Od 23 czerwca mikro przedsiębiorcy z województwa dolnośląskiego mogą starać się o bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy. Sęk w tym, że na złożenie wniosków mają tylko 4 dni, zaś kryterium ich przyznawania sprawia, że tylko nieliczni będą mogli z niego skorzystać.
Dotacje na kapitał obrotowy to zapowiadane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku pandemii COVID-19. Środki przeznaczone na ten cel w kwocie 3 mld zł pochodzą z Funduszy Unijnych. Od 15 czerwca o wsparcie mogą starać się średnie przedsiębiorstwa, składając stosowne wnioski w PARP. Mikro i samozatrudnieni muszą cierpliwie czekać na ogłaszanie naborów przez poszczególne województwa.
Dotacje na kapitał obrotowy dolnośląskie
W dniu wczorajszym na stronach funduszy europejskich pojawił się komunikat o planowanym na dzień 23 czerwca starcie naboru wniosków w województwie dolnośląskim. W ramach działania 1.5 (Rozwój produktów i usług w MŚP / 1.5.1 Rozwój produktów i usług w MŚP – konkursy horyzontalne, RPO Dolnośląskiego) przedsiębiorcy będą mogli otrzymać bezzwrotną dotację na pokrycie kosztów prowadzenia działalności przez okres 3 miesięcy. Łączna pula środków przeznaczonych na ten cel wynosi ponad 60 mln zł.
– Celem projektu jest udzielenie wsparcia na utrzymanie działalności oraz płynności finansowej mikro i małego przedsiębiorstwa, które odnotowało spadek obrotów.
Po przeanalizowaniu warunków, które należy spełnić, aby otrzymać bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy w województwie dolnośląskim, okazuje się, że tylko nieliczni będą mogli z skorzystać z tego rodzaju wparcia zapowiadanego na konferencji przez Minister Jarosińską.
Dotacje na kapitał obrotowy dolnośląskie – warunki
O dotację na kapitał obrotowy w woj. dolnośląskim mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy – zgodnie z definicją określoną w Załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. -, którzy w wyniku pandemii COVID-19 odnotowali minimum 50% spadek obrotów – w okresie wybranego jednego miesiąca w roku 2020 roku, począwszy od 1 marca 2020 do 31 maja 2020 roku, w porównaniu do uśrednionych miesięcznych obrotów w roku 2019 r.
Prócz wymienionych powyżej dwóch podstawowych kryteriach, przedsiębiorca musi spełnić także poniższe warunki:
- na dzień 01 grudnia 2019 r. prowadził działalność gospodarczą;
- na dzień składania wniosku prowadzi działalność gospodarczą i nie złożył w tym czasie wniosku o likwidację, upadłość, czy restrukturyzację;
- na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu art. 2 pkt. 18 rozporządzenia nr 651/2014;
- prowadzi działalność lub posiada siedzibę / oddział na terenie województwa dolnośląskiego;
- na dzień 31 grudnia nie zalegał z płatnościami podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Przeczytaj koniecznie: Kryzys dopiero przed nami. Fali upadłości firm możemy oczekiwać w III kwartale roku. Które branże najbardziej zagrożone?
Na szczególną uwagę zasługuje także punkt, o którym mowa w warunkach dotacji na kapitał obrotowy w województwie śląskim. O wsparcie mogą ubiegać się bowiem wyłącznie podmioty, które na dzień 01 grudnia 2019 r. prowadziły – jako przeważającą – działalność w zakresie:
- Sekcja I, cały Dział 55 – Zakwaterowanie
- Sekcja I, cały Dział 56 – Działalność usługowa związana z wyżywieniem
- Sekcja N, cały Dział 79 – Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane
- Sekcja R cały dział 90 – Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką
- Sekcja R cały dział 91 – Działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostała działalność związana z kulturą
- Sekcja R cały dział 93 – Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna
a także nie prowadziły działalności polegającej z zakresu:
- produkcji lub wprowadzenia do obrotu napojów alkoholowych;
- produkcji lub wprowadzania do obrotu treści pornograficznych;
- obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz ich produkcji;
- gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych;
- produkcji lub wprowadzania do obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów;
- prowadzenia działalności jako instytucja finansowa, bankowa oraz z sektora kas spółdzielczych.
Dotacje na kapitał obrotowy Dolny Śląsk od kiedy
Gdy już przedsiębiorca uzna, że kwalifikuje się do złożenia wniosku o dotację na kapitał obrotowy w województwie dolnośląskim, musi wykazać się sporym refleksem, ponieważ ma tylko 4 dni na złożenie wniosku. Zgodnie z przekazanymi bowiem informacjami, nabór wniosków rusza w dniu 23 czerwca o godz 8:00. Zakończenie zaś zaplanowano na 26 czerwca godz 15:00 lub wcześniej, jeśli dojdzie do przekroczenia 150% alokacji przewidzianej na niniejszy nabór.
Rozstrzygnięcie „konkursu” ma odbyć się dopiero w sierpniu (konkretna data nie znana).Wnioski należy składać w systemie informatycznym: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Link do systemu