Wyższe opłaty w bankach. Taka przyszłość czeka praktycznie klientów wszystkich funkcjonujących obecnie w Polsce placówek bankowych. Eksperci mówią zgodnym głosem, że jest to niezbędny ruch wymuszony przez kryzys pandemiczny oraz niskie stopy procentowe NBP. Bankowcy przyglądają się tabelom opłat i prowizji – rozpisując konkretny plan zmian i modyfikacji. Co konkretnie czeka klientów?
Wyższe opłaty w bankach – co się zmieni w praktyce…?
Przeciętnego klienta banku nie interesują za bardzo wewnętrzne, branżowe ustalenia. Zleceniobiorce interesuje co ulegnie zmianie w praktyce i jakie ewentualnie straty poniesie. Według obecnych ustaleń czekają nas między innymi następujące modyfikacje:
- spory i nagły spadek oprocentowania lokat (do 0,05 procent),
- obniżanie limitów kredytowych (z kilkunastu tysięcy do kilku tysięcy),
- opłaty za używanie kart płatniczych i kart kredytowych (nawet tych, które dotychczas były darmowe np. ze względu na wysokość realizowanych transakcji w skali miesiąca),
- nowe prowizje od transakcji.
To tylko niektóre zmiany – z pewnością klienci bardziej odczują nową politykę bankową.
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Będzie trudniej!
Wyższe opłaty w bankach już niedługo staną się faktem. Przeciętny Kowalski nie odczuwa jeszcze na własnej skórze kryzysu w bankowości. Nie da się jednak ukryć, że koronawirus przyczynił się do ogromnego spadku dochodów. Narodowy Bank Polski wyliczył, że przez pierwsze pięć miesięcy tego roku (pierwsza ekspansja epidemii) zysk całego sektora spadł o 42,2 proc. Co za tym idzie – banki muszą „zaciskać pasa”. Muszą być bardziej wymagające wobec potencjalnych kredytobiorców. Banki będą skupić się bardziej na tych już sprawdzonych kredytobiorcach i tych wyżej sytuowanych. Trudniej będzie uzyskać nie tylko kredyt hipoteczny, ale w ogóle jakikolwiek kredyt. Związek Banków Polskich wystąpiło z dwoma postulatami:
Pierwszy: Związek Banków Polskich oczekuje, że rząd zrezygnuje z podatku bankowego od kredytów udzielonych po 15 marca. Drugi: Związek Banków Polskich negocjuje, aby banki miały możliwość zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów rezerwy i odpisy utworzone na pożyczki udzielone po wprowadzeniu izolacji.
Chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami? Śledzić najnowsze informacje ze świata biznesu? Zapraszamy do nas na Facebook lub Twitter.