Ogromny spadek PKB w Niemczech i Francji. Nie tylko polska gospodarka ucierpiała na pandemii. W samych Stanach Zjednoczonych PKB w drugim kwartale 2020r. zmalało o 31,7 proc. – nie lepiej radzą sobie Francja i Niemcy z wynikami -13,8 i 9,7 proc. Statystyki PKB w USA są jednak regularnie aktualizowane: nie wiadomo, jak prezentują się obok nich aktualne wyniki z krajów europejskich.
Ogromny spadek PKB. Gorzej czy lepiej? Annualizacja
Okazuje się, że pomimo ogromnego spadku PKB, amerykańskie wyniki nie prezentują się aż tak źle. Wystarczy wziąć pod uwagę annualizację – wyliczenie polegające na przekształceniu danych krótkoterminowych w całoroczne. Jeśli założymy, że tempo spadku PKB odnotowane w drugim kwartale utrzyma się do końca roku, statystyki strat i zysków będą wyglądać zupełnie inaczej.
Jeśli więc USA informuje o PKB zmniejszonym o 31,7 proc. w ujęciu annualizowanym, prawdziwy spadek w ujęciu kwartalnym wynosi jedynie 9,1 proc. Ten wynik można przyrównać bezpiecznie do danych z USA i Francji, gdzie dane nie są na bieżąco aktualizowane. To oznacza, że statystyki ze Stanów Zjednoczonych są porównywalne do tych z Europy; można przystawić je także do polskiego spadku PKB (8,9 proc.).
PKB to nie wszystko
Ogromny spadek PKB. Ekonomiści podkreślają, że PKB to nie jedyny wskaźnik decydujący o rozwoju gospodarczym kraju. Równie ważne są zamówienia na dobra trwałego użytku – głównie w sektorze motoryzacyjnym, który radzi sobie świetnie w USA. W dobrej pozycji znajdują się również Niemcy, których rząd przeznaczył gigantyczne sumy na wsparcie krajowych biznesów. Dzięki temu jest znacznie lepiej, niż pierwotnie zapowiadano: niemieccy ekonomiści spodziewają się mocnego ożywienia gospodarki już w trzecim kwartale roku.
Francja radzi sobie przy tym stosunkowo najgorzej: wskaźnik koniunktury PMI dla przemysłu spadł poniżej 50 punktów – dolnej granicy decydującej o negatywnym rozwoju gospodarki. Francuzi mają odbić się jednak w 2021r., zmniejszając obecny regres o niemal 2 procent.
Gospodarka na całym świecie radzi sobie lepiej, niż zapowiadano – choć nastroje wciąż są pesymistyczne, możemy spodziewać się znacznej poprawy.