Coraz więcej banków umożliwia zdalne zakładanie konta. Jak przekonują instytucje finansowe – do jego założenia potrzebny jest tylko smartfon i trochę spokoju. Umowę zaakceptujemy sms-em.
Rewolucja cyfrowa przyśpieszyła w dobie pandemii. Nie tylko banki, ale także coraz więcej instytucji akceptuje zdalne zawieranie umów. Coraz częściej wykorzystywana jest do tego szeroko rozumiana biometria lub zdalne potwierdzenie tożsamości. Na obie formy wyjątkowo ochoczo postawiły w ostatnim czasie banki i instytucje płatnicze.
Gdzie można założyć konto na selfie?
Założenie konta na selfie lub podczas wideorozmowy powoli staje się standardem polskiej bankowości. Pandemia koronawirusa przyśpieszyła obserwowany od początku 2019 roku trend zdalnych poświadczeń. Konto na selfie, które banki udostępniły już taką możliwość – lista banków poniżej.
Bank ING konto na selfie
Aby założyć konto na selfie w banku ING musimy przygotować dowód osobisty oraz pobrać aplikację ING Mobile ze sklepu Google lub App Store. Po jej instalacji należy podać nasze dane i wybrać preferowany sposób płatności. Do wyboru mamy płatności kartą i telefonem lub tylko telefonem. Następnie należy wybrać metodę weryfikacji – smartfon.
W dalszej kolejności musimy wykonać zdjęcia dowodu osobistego z obu stron. Funkcję aparatu także udostępnia aplikacja. Następnie przechodzimy do wykonania zdjęć naszej twarzy. Gdy już to zrobimy należy zaakceptować (lub nie) zgody marketingowe oraz umowę o prowadzenie rachunku. W ciągu jednego dnia roboczego Bank wyśle SMS z potwierdzeniem założenia konta.
Konto na selfie Citibank
O wprowadzeniu do swoich usług biometrii bank poinformował już w maju. Do dyspozycji klientów oddano 3 produkty, o które możemy wnioskować ze zdalnym potwierdzeniem tożsamości. Są to: rachunek osobisty, pożyczka i karta kredytowa.
Aby założyć konto na selfie w Citibank, nie musimy – jak w przypadku ING – pobierać aplikacji. Wystarczy wejść na stronę banku i wypełnić wniosek. Następnie otrzymamy od banku maila z linkiem do potwierdzenia tożsamości. Całość odbywa się w szyfrowanym połączeniu.
Właśnie uruchomiliśmy konto „na selfie” 🤳! Tylko w Citi Handlowy dzięki biometrii twarzy można otworzyć zdalnie i całkowicie automatycznie już 3 produkty: konto osobiste, kartę kredytową i pożyczkę! 👍 #bankujbezpiecznie https://t.co/BKe6N7hgXv pic.twitter.com/ewZmOScntJ
— Citi Handlowy (@Citi_Handlowy) May 11, 2020
BNP Paribas konto na selfie
Kolejnym bankiem, w którym założymy konto na selfie, jest BNP Paribas. Podobnie jak w przypadku ING Banku, aby założyć konto, musimy pobrać aplikację Go Mobile ze sklepu App Store lub Google Play. Po uruchomieniu jej klikamy w „otwórz konto” i wpisujemy nasz numer telefonu, na który otrzymamy kod potwierdzający. Następnie przechodzimy do wyboru odpowiadającego nam konta i karty płatniczej.
Gdy już to zrobimy, należy przejść do potwierdzenia dokumentu tożsamości, a także wykonania samego selfie. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, wystarczy już tylko potwierdzić dane, które zostały zaciągnięte z dowodu osobistego i zaakceptować umowę.
Konto na selfie Bank Pekao SA
Czwartym bankiem, w którym możemy już potwierdzić tożsamość za pomocą biometrii podczas zakładania konta, jest Pekao SA. Bank także postawił na własną aplikację, którą musimy pobrać na smartfona. Podobnie jak w przypadku ING, czy BNP Paribas do założenia konta na selfie potrzebujemy dowodu osobistego i … własnej (nie sąsiada, czy brata) twarzy.
Proces zakładania konta na selfie w Banku Pekao SA przebiega analogicznie do wyżej wymienionych banków. Wpierw wpisujemy numer telefonu, na który otrzymamy kod potwierdzający. Następnie skanujemy obie strony dowodu osobistego i przechodzimy do zdjęć twarzy. Gdy tylko aplikacji nasz wizerunek się spodoba, będziemy proszeni o potwierdzenie danych, wyrażenie zgód i zaakceptowanie umowy.
Konto na selfie mBank
mBank zdecydował się na wprowadzenie konta na selfie w czerwcu tego roku. Jak przekazano w komunikacie – Żeby otworzyć rachunek, klient musi pobrać aplikację mBank PL z oficjalnego sklepu. Proces jest zaplanowany w taki sposób, by przeprowadzić klienta dokładnie ekran po ekranie.
W pierwszym etapie klient wybiera produkt oraz uzupełnia swoje dane na ekranie smartfona. Gdy klient poprawnie uzupełni wniosek, wybierze kartę oraz wyrazi niezbędne zgody, wniosek automatycznie przekieruje go do aplikacji, w której bank potwierdzi jego tożsamość. Najpierw przez weryfikację dokumentu tożsamości: dowodu osobistego. W kolejnym etapie klient zostanie poproszony o zrobienie selfie i nagranie kilku krótkich video z widokiem twarzy. Po poprawnej weryfikacji bank przedstawi klientowi umowę a ten podpisze ją z pomocą kodu z wiadomości SMS
Gorące nowości w naszej apce 😎 już tuż tuż… https://t.co/roNybdYnx1
— mBank (@mBankpl) June 10, 2020
Konto na selfie Bank Millennium
Bank Millennium założenie konta na selfie umożliwił już w pierwszych dniach kwietnia. Jak przekonywał w komunikacie prasowym – W obecnej trudnej sytuacji związanej z koronawirusem udostępniliśmy rozwiązanie, które umożliwia założenie konta w pełni zdalnie, a tym samym zarządzanie finansami bez opuszczania domu. Proces jest bardzo prosty i bezpieczny.
Tutaj – jak w przypadku Citibanku – nie musimy pobierać aplikacji. Konto na selfie w Millennium otworzymy bowiem z poziomu przeglądarki. Kroki, jakie musimy wykonać, są takie same jak w przypadku kilku pozostałych banków. Opcja założenia konta na selfie w banku Millennium nagłaśniana była ogólnopolską akcją reklamową.
Konto na selfie Credit Agricole
Także bank Credit Agricole umożliwia swoim klientom otwarcie konta na selfie. Podobnie jak w przypadku większości instytucji, aby otworzyć konto na selfie, musimy pobrać aplikację o nieco futurystycznej nazwie CA24. Po jej instalacji, przechodzimy wszelkie niezbędne procedury weryfikacyjne zgodnie z zamieszczonym poniżej filmem instrukatażowym.
Credit Agricole aktualnie umożliwia założenie dwóch rodzajów kont na selfie. Jednym z nich jest Konto dla Ciebie, drugim zaś Konto dla Ciebie VIP.
Konto na selfie – miejsce na kolejny bank
W oczekiwaniu na kolejny bank, który umożliwia otwarcie konta na selfie dołącz do naszej twitterowej lub facebookowej społeczności.